Jako dospělí máme každý svůj jedinečný styl uměleckého vyjádření. Batolata však obecně čmárají podobně. Napříč kulturami procházejí předvídatelnými fázemi čmárání – od jediné stopy až po kruh s čarami, které vyčnívají ven (první „portrét“ vás!).

Níže se podíváme na univerzální fáze čmárání mezi 1,5 až 3 lety. Je důležité poznamenat, že zatímco většina dětí projde všemi fázemi, existuje velká variabilita, pokud jde o to, kdy a jak to dělají. Některé děti přeskočí z jedné fáze do druhé rychle, jiné v některých fázích zůstanou déle. Důležité je, že vaše dítě kolem 18 měsíců už čmárá.

Shrnutí:

  • Toto jsou univerzální fáze čmárání mezi 1,5 až 3 roky.
  • Nekontrolované čmárání: V této fázi jde o smyslový zážitek z čmárání.
  • Kontrolované čmárání: Jemná motorika a koordinace ruka-oko se zlepšují a čmárání se stává cílenějším.
  • Pojmenované čmárání: Rostoucí kognitivní schopnosti vedou ke kresbám, které něco symbolizují, například rodinnou kočku.
  • Kolem tří let se objevují kresby postaviček a kreslení se dále vyvíjí.
  • Kreslení je důležité napříč všemi oblastmi vývoje, takže je skvělé nabídnout dětem dostatek příležitostí ke kreslení a čmárání!

Fáze čmárání batolat

Nekontrolované čmárání

Poté, co batole zjistí, že stisknutím kreslícího nástroje na papír zanechá stopu, vstupuje do fáze náhodného čmárání. V této fázi nejde o to, co kreslí, ale spíše o smyslový zážitek: Vnímání, jak různé kreslící nástroje a materiály voní a jaký je jejich povrch. Učí se také, že na některé nástroje (například pastelky) musí více zatlačit, aby udělaly stopu. Používá velké pohyby rukou k vytváření teček a jiných velkých tvarů a někdy může kreslit mimo papír.

Kontrolované čmárání

Jak se zlepšují její jemná motorika a koordinace ruka-oko, čmárání se stává kontrolovanějším a cílenějším. Můžete jí pomoci naučit se kreslit různé typy menších čar, včetně horizontálních, vertikálních a zakřivených. Pravděpodobně bude dělat stejný druh čáry znovu a znovu, aby si procvičila různé linky. Také si může začít uvědomovat, že používá různé barvy promyšlenějším způsobem.

Pojmenované čmárání

Rostoucí kognitivní schopnosti vedou k další fázi: Porozumění tomu, že kreslení může něco symbolizovat. I když plánování toho, co kreslit, přijde později, vaše dítě začíná dávat svým kresbám jména. Může například zaplnit papír tvary a čarami a nazvat je rodinnou kočkou. I když to vám možná kočku nepřipomíná, oslavte to; je to velký krok ve vývoji kognitivních a jazykových schopností dítěte. V této fázi je čmárání kontrolovanější, čáry a tvary jsou různorodé, menší a lépe definované. Dítě může dokonce experimentovat s kreslením příběhů nebo písmen.

Co je dál?

Kolem tří let se objevuje kreslení postaviček. První postavičky vašeho malého budou pravděpodobně kruhy s čárami, které vystupují (opět platí, že děti napříč kulturami kreslí podobné postavičky). Odtud se jejich kreslení neustále vyvíjí a stává se promyšlenější, jasnější, rozpoznatelnější a kreativnější.

Co můžete udělat?

Protože kreslení je důležité napříč všemi oblastmi vývoje, hlavní věc, kterou můžete udělat pro podporu, je vytvářet spoustu příležitostí pro kreslení. (Náš program obsahuje několik nápadů pro podporu rozvoje kreslení.) Nabídněte různé nástroje a materiály (pastelky, barevné tužky, fixy, štětce, prstové barvy apod.) pro experimentování. Pokud vám dělá problém představa prstových barev, pamatujte, že chaotické hry jsou skvělé pro senzorický vývoj, kreativitu a kognitivní flexibilitu.

Odborníci zdůrazňují důležitou roli dospělého při interakci kolem kreslení a doporučují sledovat, co dítě při kreslení dělá. Místo „To je domeček?“ zkuste: „Vidím, že jsi něco nakreslil/a tady (ukázat). Můžeš mi říct, co to je?“ Dále můžete podporovat růstové myšlení tím, že budete chválit dítě za úsilí, ne jen za výsledek. Namísto „To je krásné!“ zkuste: „Vidím, že jsi použil/a hodně barev!“ Nebo místo „Skvělá práce! Jsi malý umělec!“ zkuste: „Pracoval/a jsi na tom hodně. Moc mě baví se na to dívat.“

Nyní si vezměte papír a pastelky a jdeme si kreslit!

Zkuste rozvoj a tvoření s dětmi s našim předplatným, s kterým nemusíte trávit hodiny hledáním zábavných aktivit s dětmi. Přijdou pravidelně přímo do emailu 😉

Sledujte také naše webové stránky nebo facebook, chystáme i dílničky pro detičky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru